Flere af de mindre museer og samlinger er opført af lokale ildsjæle, der gerne deler deres passion ganske gratis.
Foto: Conni Ernst
Har du lyst til at vise din påskønnelse med et lille bidrag til kaffekassen, så tages der sikkert gerne imod. Ved aktivititetsdage tages der entré hos Elstrup Mølle, Vibæk Vandmølle og Riecks Arkæologiske Samling.
Midt i Sønderborg på Perlegade 37 ligger Juhls Bolighus & Museum, et unikt sted for alle der elsker dansk møbeldesign. I det charmerende pakhus fra 1852, opført af købmand Peter Karberg, inviteres du ind i en verden af æstetik, håndværk og historie.
Museet ligger i bygning F, der er den oprindelige kirurgiske afdeling i det gamle tyske Marinelazarett Sonderborg fra 1911. Rummene er blevet nænsomt renoveret gennem årene og er med til at give et godt indtryk af fortidens atmosfære.