Skip to content
VisitSønderjylland

Slivsø

Slivsø er med sine 164 hektar Sønderjyllands tredje største sø.

Åbningstider

Åbent hele året
Min virksomhed, Mig selv, Min partner, Venner
Slivsø
Haderslev, Sydjylland
Naturområder
Foto: VisitHaderslev

Slivsø – naturoplevelser og et rigt fugleliv ved Haderslev

Oplev den smukke Slivsø ved Hoptrup, hvor vand, natur og et imponerende fugleliv danner rammen om skønne vandreture og oplevelser i det fri.

Fra landbrugsjord til et paradis for fugle

Kun få kilometer fra Haderslev finder du Slivsø, der i dag er et populært naturområde med gode muligheder for både vandreture, fuglekiggeri og aktiviteter på vandet.

Søen har en spændende historie. I slutningen af 1950'erne blev den tørlagt for at give plads til landbrugsdrift, men i 2004 fik naturen igen lov til at overtage området. Slivsø blev genskabt med et vandspejl på 164 hektar, hvilket svarer til omkring 300 fodboldbaner.

Det varede ikke længe, før fuglene opdagede det nye vådområde. I dag er der registreret omkring 180 forskellige fuglearter ved søen, hvilket gør området til et oplagt udflugtsmål for alle med interesse for natur og fugleliv.

Tag på vandretur omkring Slivsø

Snør vandreskoene, og gå på opdagelse ad de afmærkede stier, som fører dig gennem det varierede landskab omkring søen.

På nordsiden finder du en rute på cirka 3,5 km, hvor du flere steder kommer helt tæt på vandet og kan nyde udsigten over søens fugleliv. Undervejs kan du besøge den tidligere pumpestation, der i dag fungerer som udsigtstårn. Herfra får du et fantastisk overblik over søen og de mange fugle, som holder til i området.

Foretrækker du åbne vidder og smukke landskaber, kan du vælge den cirka 2,5 km lange sti syd for søen. Her venter flotte panoramaudsigter over vandet og de omkringliggende bakker.

Har du lyst til en længere tur, kan du kombinere stierne via landsbyerne Diernæs og Hoptrup. Den samlede rundtur er cirka 9 km og giver dig mulighed for at opleve Slivsø fra flere forskellige vinkler.

Oplev Slivsø fra vandsiden

Slivsø kan også opleves fra vandet. I søens centrale område er det tilladt at sejle med kano, kajak og robåd uden motor. Her kan du nyde naturen i et roligt tempo og opleve landskabet fra en helt anden vinkel.

Du kan også fortsætte turen ad Hoptrup Å, som fører videre ud mod Diernæs Bugt.

Fiskeri i naturskønne omgivelser

Er du glad for at fiske, byder Slivsø også på gode muligheder for en hyggelig dag med fiskestangen.

Med et gyldigt fiskekort må du fiske i søens midterste område samt langs cirka 1 km af den nordlige søbred.

Fiskeri er tilladt fra den første søndag efter den 15. januar og frem til den 15. november.

Naturen venter ved Slivsø

Uanset om du kommer for at vandre, opleve fuglelivet, tage en tur på vandet eller blot nyde stilheden, er Slivsø et dejligt sted at holde en pause fra hverdagen. Her er der god plads til at gå på opdagelse og nyde den sønderjyske natur i dit eget tempo.

Sidst opdateret 4.11.2026

Læs mere
Kontaktoplysninger
Faciliteter
  • Shelters
  • Afmærkede ruter
  • Informationstavle
  • Fugletårne
  • Borde og bænke

Find vej

Hoptrup Hovedgade 11

6100 Haderslev

Find vej
Loading map...

Sidst opdateret af:Destination Sønderjylland - VisitHaderslevbureau@visithaderslev.dk