
Bålhytte med shelter i Drenderup Skov v. Kolding
Bålhytten i Drenderup Skov er ideel for naturelskere, der ønsker en primitiv overnatning tæt på Kolding. Placeret ved en skovlysning og en lille sø, tilbyder stedet en bålhytte med grillrist, borde og bænke, samt soveplads til 8–12 personer. Et muldtoilet er tilgængeligt i nærheden. Brænde kan medbringes eller sankes i skoven. Booking sker via Naturstyrelsens hjemmeside, men hvis hytten ikke er reserveret, er den åben for alle. Parkering findes ved Vamdrupvej 18–20, 6580 Vamdrup.
Bålhytte med shelter i Drenderup Skov
Bålhytten i Drenderup Skov ligger smukt med udsigt over en lysning i skoven og ved den lille skovsø. Ved bålhytten finder du borde og bænke, et bålsted med grillrist og plads til overnatning for 8-12 personer. Der findes et muldtoilet i nærheden af bålhytten.
Brænde kan medbringes eller sankes i skoven. Husk selv at medbringe vand, toiletpapir og håndsprit.
Booking
Booking kan ske på Naturstyrelsens hjemmeside. Bemærk at din booking frafalder, såfremt du ikke er ankommet senest 2 timer efter bookingstart. Er bålhytten ikke booket, er det tilgængeligt for alle, der har lyst til at slå sig ned for en kortere eller længere stund.
Parkering
Bålhytten ligger nær parkeringspladsen ved Vamdrupvej 18-20, 6580 Vamdrup.